DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

nemoci a zkušenosti s nimi

    Bohužel to,že máme potkánka doma je nejen radost,ale i starost. Vzhledme k tomu,že je původ potkánků ze zverimexu neznámý, nevíme na jaké nemoce je náchylný a jaké mají genetické předpoklady.

    V potkaních množírnách často dochází ke křížení mezi sourozenci a tak vznikají genetické vady a degenerace. U potkanů se tyto degenerace buněk nejčastěji projevují jako nádory zhoubné i nezhoubné.V každém případě,pokud naleznete u svého potkana bouličku,neprodleně zajděte k veterináři, né vždy je nutné nechat potkánka žít s nádorem, nebo ho nechat umřít.

    Další velice častý problém u potkanů jsou parazité. Vši,blechy, svrab.

    Tyto parazité většinou nejsou přenosné na člověka, Poznáme to tak, že se potkánek velice často drbe, následuje vyrážka na ouškách, na ocásku, vypadané chomáčky chlupů apod.I v tomto případě neprodleně vyhledejte veterináře. Potkánek se tím velice trápí,je nervozní a také si může velice ublížit. Do roškrábané kůže se může zanést infekce. Veterinář nasadí antiparazitickou léčbu, někdy dá potkanovi injekci.Doma je dobré dát potkana do izolace od ostatních potkanů,kompletně vyměnit podestýlku a nejlépe vyhodit vše papírové a hadrové v kleci,nebo to vyvařit v pračce,nebo nechat vymrznout v mrazáku. Pod infikovaného potkana je nejlepší dát papírovou drť nebo jemně natrhaný toaletní papír,aby se mu podetýlkou kůže více nedráždila. Parazité se mohou vyskytovat i v podestýlce,kterou si pořídíme ve zverimexu. v tomto případě je nejlepší podestýlku vyhodit a koupit novou. Já používák kukuřičnout drť, je na ní ojedinělá alergie,je málo prašná a dobře drží pachy.

    Moje potkaní holky si přinesly ze zverimexu svrab ušní. Projevuje se malými bílými pupínky na ušních boltcích a na ocásku a svěděním. Pokud se léčba nezačne v čas potkan si uši rozškrábe a může dojít k nevratnému poškození ušního boltce. Nechala jsem oba potkanky naočkovat. Očkování se můsí po 10 dnech opakovat,ale i po první injekci bylo vidět zlepšení. Dále jsem dostala antiparazitickou desinfekci se kterou potírám ouška i ocásek. Bohužel také hodně vysušuje,takže pak je dobrá mazat oška indulónou,nebo vazelínou,nebo čimkoliv co uznáte za vhodné, nebo co vám doporučí váš veterinář.

Protože nebylo jasné, z čeho svrab chytly, vydesinfikovala jsem klec Savem a vše papírové a hadrové co bylo v kleci jsem vyhodila, jelikož stelu kukuřičnou drtí a načla jsem nový pytel, dala jsem stelivo do mrazáku, jak mi poradila paní veterinářka. Tak stejně by jste to mohli udělat i s hamaky nebo s další výbavou klece se kterou by ste se neradi loucili, nebo to lze vyprat na vyvářku s přídavkem nějakého desinfekčního čističe.