DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Emma a Strike potkani holky

   

Emma

  • pohlaví : samička
  • věk : 2,5 měsíce
  • datum narození : 1.9. 2013
  • znamení : panna
  • zbarvení : šedé, bílé ponožky a bílé bříško
  • původ: neznámý (zverimex)
  • chovaní : zvídavá, mrštná, milá, nebojácná,
  • záliby : prolézačky, tunely, lezení všude kam se vejde, a všechno ochutnává
  • oblíbvené mňamky : všechno co papá panička, ovesné vločky a ovoce

 

    První kontakt s Emmou byl velmi dobrý, už když jsem jí uviděla mezi hromadou potkánků, věděla jsem, že jí chci. Následně mi jí paní prodavačka dala do ruky a ona se mi hnedka sápala pod tričko. Nebyla vůbec vyděšená.

    Když jsem doma otevřela krabičku,ona sama vylezla a poohlížela se po okolí,sice trošku nejistě,ale nebála se.První den jsem jí nechala v kleci v klidu,aby si to tam mohla dostatečne prohlídnout, našla kde má miku s jídlem a naučila se pít s napáječky, protože byla zvyklá na misku s vodou. Druhý den jsem ji vzala na ruku. Úplně sama vylést nechtěla,tak jsem si jí pomalu vyndala,ale už né za ocas jak s ní bylo do té doby zacházeno,ale pěkně do dlaně, aby cítil teplo a nebála se,že jí ublížím. Pustila jsem jí na postel..hned se po ní rozběhla a hledala kam by se přede mnou schovala, ale stačilo zašustit pytlíkem a zvědavost jí nedala. Hned se ke mě vrátila a čmuchala co pro ní mám. Nechala jsem jí prozkoumat postel a vrátila jí zpátky do klece. Další dny se seznamovaní opakovalo také na gauči.

    Zhruba od 3 dne jsem jí začala důrazně volat jménem a odměňovat ji pokaždé když vykoukla ,nebo když přišla,aby si zapamatovala svoje jméno a naučila se chodit na zavolání. To je podle mého asi nejužitečnější potkánka naučit. Ani jim to netrvá moc dlouho, je to asi stejné jako u psa. Samozřejmě je důležitá trpělivost a trénink..potlánek se to nenaučí,pokud mu budete říkat pokaždé jinak,nebo pokud ho to budete učut jednou týdně. Ze začátku je to dobré trénovat několikrát děně.

Emma je moc šikovný potkánek a doufám,že se spolu naučíme co nejvíc. Další kousek,který bych jí chtěla naučit je skok nebo alespoň vlezení do dlaně z klece.Na tom teď pracujeme

14.1.2014

Emička zvládá přijít na jméno, neutíká a umi panáčkovat. Skok do ruky jí moc nejde. Výcvik Emičky není složitý, je to moc zvědava myš,ale člověk se jí musí trefit do nálady. Občas se jí nechce ,tak prostě tvrdohlavě neposlouchá.

 

 

 

Strike

  • pohlaví : samička
  • stáří : cca 3,5 měsíce
  • datum narození : 3.8. 2013
  • znamení : lev
  • zbarvení : modro-černá
  • původ : neznámý (zverimex)
  • chování : plachá, bojácná, nedůvěřivá (ale silně pracujeme na zlepšení)
  • záliby : prolézačky, honění Emmi po kleci
  • onlíbené mňamky : zatím pořádně nevíme, ale ovesné vločky to určitě nejsou

    První kontak se Strike byl špatný. Už ve zverimexu byla strašně vyděšená,když jí prodavačka brala za ocásek,snažila se vysmeknout a utéct.Když jsme dojeli domů a já jsem otevřela krabičku tak tam seděla namáčklá co nejdál ode mě a rychle dýchala. Zatím co Emma mi vyšla naproti Strike se mě hrozně bála. To je právě ten častý problém o kterém píší chovatelé, že zvířátko pořízené ze zverimexu může mít poruchu chování, většinou nejsou zvyklé na ruku, protože se s nimi jedná spíše jako s krmivem. Strike měla očividně strach z lidí. Můj spolubydlící jí vindal z krabicky poněkud neohrabaně a opět za ocasek. Strike se předníma pacičkama zachytla za klec a začla pískat, já jsem jí chtěla odháknout, a v tom mě kousla. To nebylo vůbec dobré. A proto první rada, která vyplynula ze zkušenosti: pokud si koupíte potkánka ze zverimexu a bude vykazovat podobné chování, dejte ho i s krabičkou do klece,ať si z krabičky vyleze sám až on bude chtít.Ať má čas se aklimatizovat. Už tak ten převoz a nové prostředí,nové pachy , to vše je pro zvíře dost stresující. Kousnutí jsem si samozrejmě vydesinfikovala a zalepila. Bohužel nást tento první kontakt moc nesblížil. Okamžitě zaběhla do připraveného domečku a 2 dny jsem ji neviděla. Přes noc se chodila najíst a napít a přes den se schovávala. Bála jsem se, že nepůjde ochočit. Navíc spousta lidí píše,že ze začátku je dobré nemít v kleci domeček vůbec,aby si na vás zvíře zvykalo a nemělo se právě kam schovat,ale já jsem neměla to srdce jí ho vyndat, když ze mě byla tak vyděšená a nechtěla jsem si ji znepřátelit ještě víc. Nicméně domeček byl z klasické kartonové krabice a už samozrejmě neexistuje, protože se do něj obě dvě pustily :) . Mě to potěšilo,že si ho tak pěkně roškubaly ,aspoň jsem nebyla já ta zlá,kdo jim ho bere.

    První dny byla Strike strašně plachá a pomaličku zkoušela chodit ven i přes den, ale stačilo abych se pohla,nebo promluvila a okamžitě běžela do domečku.

    Je tomu 14 dni a Strike si předevčírem poprvé vzala jídlo z ruky. Nevěděla jak to má uchopit a tak chvilicku tahala za prst,ale nezkousla. Ještě venku nebyla, ale začíná si krásně zvykat. Hlavně strašně pomohlo když pozorovala Emmu jak se mě nebojí a jak za mnou utíká,když něco nesu. Proto další rada : nechte myšku ať si zvyká tak dlouho jak ona uzná za vhodný,zbytečně jí nelekejte a nestresujte. Je vidět že dělá pokroky a to všecno díky tomu,že měla a pořád má dostatek času a pochopení.

Dnes jsem byli u veterináře kvůli injekci na úšní svrab, který se u obou projevil a vzhledem k tomu,že není dobře ochočená jsme vymýšleli jak jí dostaneme do krabice. Nakonec jsme se rozhodli,že jí vezmeme  i s klecí a že si s tím snad veterinářka poradí.

Na veterine se nám snažila utéct a nebýt tam ve třech, tak by se jí to možná i povedlo. Potěšující ovšem bylo to, že nikoho z nás nekousla ani nepískala čili jsme na dobré cestě. Kduž jsme přišli domů dala jsem ji k Emičce do sterilního akvária a pořádně vydesinfikovala klec a využila toho že jsou holky jinde a rovnou jsem jim do klece naintalovala i své vlastní výrobky na hraní co jsem jim ušila.

14.1. 2014 - Ochočování naší Sisi bylo složité a dlouhodobé. Momentálně je už uplně ochočená. Sice se nerada nechává chytat v kleci,ale už sama vleze do županu, miluje lezení v rukávech a kolem dokola, cítí se tam bezpečně. Opravdu se vyplatilo počkat si, až se sama rozhodne opustit útočiště. Opravdu důležité je na potkánka pořád mluvit a krmit ho dobrotama, aby mu zvědavost nedala a pokaždé se přišel podívat když uvidí vaší ruku.