Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

chov a ochočování

Chov potkanů

Určitě než si pořídíte potkana doporučuji si přečíst informace ohledně chovu a popřemýšlet nad tím zda-li dám potkankovi tolik lásky a času kolik bude potřeba.

Dále je dobré zvážit, zda-li koupit potkana ze zverimexu, neboo od chovatele. Určitě je lepší koupit si potkana od chovatele sice bude o něco nákladnější ( od 100 kč) za to vám ale chovatel poskytne cenné rady do začátků, potvrdí zdraví miminka a budete vědět i jaké má genetické předpoklady po rodičích , navíc jsou od malička zvyklé na kontak s lidma a na ruku, takže budete mít i méně práce s ochočováním.

Potkani jsou velice družní a proto velice silně doporučuji pořídit si alespoň 2 k sobě. Dokonce někteří chovatelé vám pouze jednoho potkánka (pokud už doma nějaké nemáte) neprodá. Nejsou to samotářská zvířátka a po dobu co jste v práci/škole by jim bylo hrozně smutno.Pokud nechcete potkany množit je určite dobré pořídit 2 potkany stejného pohlaví,než je trápit kastrací. Potkanci si na sebe dobře zvykají i ve větších počtech a proto se nemusíte bát, že by se 2 samci různě staří, nebo 2 samice praly na život a na smrt.

samci X samičky ?

Samičky méňě zapáchají, ale zase nepočítejte s tím že vám budou spinkat na klíně ( to až možná ve stáří). Mladé samičky jsou velice energické a zvědavé. Pokud si je budete chtit pochovat budou pa vas lítat a vlezou vam do každé kapsy kterou najdou.

Samci jsou klidnější a jsou to takový mazlové ( vyjímky potvrzují pravidlo). Pokud usoudíte že na 2 potkany nemáte místo a rozhodnete se pořídit si jenom jednoho rozhodně doporučuji spíše samce.

 

Pro potkana je také velmi důležitý prostor. Pokud máte doma starou klícku po křečkovi a máte pocit že to stačí tak opravdu nestačí. Na jednom webu (bohužel už nevím kde) jsem četla že člověk si domu koňe nepořídí,protože ví, že na něj nemá místo, ale klidně narve potkana do klece pro křečka. A je to tak, dbejte na to aby měl potkan svůj prostor a aby byl spokojený, určitě vám to vrátí tím že bude nejlepším mazlíčkem.

Krmení

Potkan je všežravec, to ale neznamená,že to bude váš odpadkový koš na zbytky. I potkani trpí nemocema jeko je obezita,nebo cukrovka a tak je dobré těmto chorobám předcházet. Proto dáváme potkánkovi zdravou stravu bohatou na vitamíny a minerály. Ovoce, zeleninu, semínka, nebo směsy které se dají koupit v každém zverimexu, sušené ovoce a pod. Potkan jí i maso, ale pokud nechcete aby kousal, nedávejte mu maso syrové (nevím co je na tom pravdy říká se to ).

Do klece můžete dát i minerální kostku nebo sépiovou kost jako zdroj minerálů a vápníku.

 

 

 

 

 

TOPlist